ANKARA BAROSU

14.02.2015

Yine bir kadın cinayeti ile sarsıldık.. Kanımızı donduran haliyle, yüzümüze tokat gibi çarpan, insanlıktan utandıran vahşiliğiyle...

Henüz 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, 4 gün önce evine gitmek için bindiği minibüste, insanlıktan nasibini almamış vahşiler tarafından tecavüze uğradı, bıçaklanarak öldürüldü ve ardından yakıldı... Cesedi bir dere kenarında bulundu...

Tüm sözlerin yetersiz kaldığı, kanımızı donduran bu vahşetin faillerinin yakalanmış olması ne yazık ki vicdanımızı rahatlatmadı; katillerin en ağır şekilde cezalandırılması için hukuki süreci sonuna kadar takip etmekte kararlıyız.

Son 10 yılda, kadın cinayetleri oranındaki artış yüzde 1400’ler gibi korkunç bir rakama ulaşmış olsa da, mesele sadece istatistiklerle ya da 3. sayfa haberleriyle sınırlı değil. Kadını ötekileştiren uygulamalar ve şiddeti meşrulaştıran bakış açısı da, ne yazık ki bu vahşi düzenin bir başka boyutunu oluşturuyor.  Bu nedenle kadınlar için mücadele etmeye, halkımızı bilinçlendirmeye, kadın yönelik şiddetin ve ayrımcılığın karşısında olmaya daha kararlı bir şekilde devam etmek zorundayız.

Bu düşüncelerle, bize derin üzüntü yaşatan bu korkunç cinayeti lanetliyor; Özgecan Aslan’ın acılı ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

ANKARA BAROSU 

 
Sicil :
Adı :
Soyadı :